Weryfikacja ubezpieczenia OC sprawcy kolizji drogowej

Podczas kolizji drogowej należy sprawdzić, czy sprawca ma wykupioną polisę ubezpieczenia OC. Jest to obowiązek każdego kierowcy, ale musimy poznać jego dane oraz numer polisy. W przeciwnym razie możemy mieć kłopoty podczas likwidacji szkody, bo występujemy o to do firmy ubezpieczeniowej sprawcy. Gdzie szukać informacji o polisie?

Skutki kolizji drogowej

Na początek należy przypomnieć, że dane ubezpieczenia OC sprawcy musimy uzyskać w przypadku sporządzania oświadczenia po kolizji drogowej. Nie jest to możliwe przy wypadku, gdy uszkodzone są nie tylko auta, lecz także poszkodowani są ludzie. Jeśli sprawca kolizji zaproponuje zawarcie porozumienia, oznacza to, że uznaje swoją winę spowodowania zdarzenia. Samochód powinien posiadać ważne ubezpieczenie OC, niestety nie jest to regułą. Polisa mogła nie zostać opłacona w całości, na przykład właściciel auta mógł spóźnić się z terminem płatności. Ma to szczególne znaczenie, gdy składka ubezpieczeniowa płacona jest w ratach.

Ważna polisa ubezpieczeniowa

W powyższych sytuacjach warto sprawdzić, czy numer polisy jest prawidłowy i czy ubezpieczenie jest ważne w dniu kolizji drogowej. Można to zrobić za pomocą systemu UFG, czyli Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jest to możliwe telefonicznie lub przez Internet. Wystarczy mieć numer rejestracyjny lub numer VIN pojazdu. Jeżeli jesteśmy sprawcą kolizji, należy podać wszystkie dane poszkodowanemu.

W takiej sytuacji możemy mieć jednak wątpliwości, czy system nie ujawni zbyt dużej ilości naszych danych. Na szczęście nie musimy się o to martwić. Poszkodowany uzyska tylko informację o numerze polisy, marce samochodu oraz nazwie firmy ubezpieczeniowej. Nie są ujawniane w ten sposób żadne dane osobowe, a jednocześnie są to informacje wystarczające do rozpoczęcia procesu likwidacji szkody.

Centralna ewidencja pojazdów

Ubezpieczenie OC sprawcy można zweryfikować także w bazie CEPIK, czyli w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Jest ona dostępna w Internecie i tu również musimy mieć informacje z dowodu rejestracyjnego samochodu. Potrzebujemy numer rejestracyjny, datę pierwszej rejestracji oraz numer identyfikacyjny VIN. W tym przypadku nie znajdziemy numeru polisy ani nazwy ubezpieczyciela. Dowiemy się za to, czy polisa jest ważna. Dzięki temu mamy pewność, że auto jest ubezpieczone i zgłaszając szkodę, uzyskamy odszkodowanie.

W ten sam sposób możemy sprawdzić ubezpieczenie OC samochodu, który planujemy kupić. Zdarza się, że sprzedawcy nie przyznają się do braku polisy, bo to zniechęca do zakupu potencjalnych klientów. Należy pamiętać, że jeśli zdecyduje się na nabycie takiego auta, tego samego dnia musimy wykupić polisę OC w firmie ubezpieczeniowej. W przeciwnym razie będzie nam grozić kara nakładana przez UFG.